Skąd się bierze zez?

Zez jest najczęściej diagnozowaną chorobą oczu u małych dzieci. Przyczyny tzw. uciekającego oczka są różne. Bez względu na to, dlaczego zez w ogóle się pojawił, należy natychmiast podjąć jego leczenie. Warto wiedzieć, że skuteczność niwelowania tej dysfunkcji narządu wzroku u dzieci jest o wiele większa, niż u osób dorosłych.

Słabe mięśnie gałek ocznych

Zez to wynik działania zbyt słabych mięśni gałek ocznych. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może mieć różne przyczyny. Najczęściej takie przypadki diagnozuje się u najmłodszych pacjentów. Pamiętajmy, że u noworodków i niemowląt to całkiem normalne zjawisko. Tzw. uciekające oczko może pojawiać się w pierwszych miesiącach życia dziecka i nie jest powodem do niepokoju.

Czynniki genetyczne

Zdarza się, że zez jest dziedziczony. Jeśli w rodzinie dziecka ktoś już borykał się z tego rodzaju wadą wzroku, to jest duże prawdopodobieństwo, że taka pojawi się również u niego.

Wady wzroku

Zez może być też następstwem typowych wad wzroku, w tym krótkowzroczności czy nieostrego widzenia. Wtedy można mówić o niekorzystnym następstwie takich dysfunkcji, a zez jest powikłaniem.

Uraz mechaniczny

Zdarza się, że zez powstaje nagle, nawet u dzieci, które do tej pory nie zmagały się z najmniejszym zaburzeniem widzenia. Może być wynikiem urazu głowy czy upadku. Zdarza się, że zez występuje jako powikłanie przewlekłego stresu.

Łatwa diagnostyka

Zez jest nie tylko najczęściej występujących schorzeniem oczu u dzieci, ale także tym, które jest najczęściej rozpoznawane. Nie ma w tym nic dziwnego. Zez jest przecież nieestetyczny, negatywnie wpływa na wygląd zewnętrzny pacjenta. Nietrudno jest też zauważyć uciekające na bok oko. U najmłodszych pacjentów to najczęściej rodzice zajmują się wstępną diagnozą. Kiedy coś ich niepokoi, udają się do okulisty.

Leczenie zeza

U najmłodszych leczenie zeza  jest o wiele bardziej skuteczne niż u osób dorosłych. Najczęściej następuje w sposób nieinwazyjny, czyli laserowo. Zabiegi chirurgiczne w przypadku dzieci są wykonywane naprawdę rzadko, bo laser radzi sobie doskonale.

Okazuje się, że przy łagodnych zmianach, lekarz może zalecić nieinwazyjne ćwiczenia ortoptyczne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest zaklejenie jednego oczka na pewien czas, by pobudzić mięśnie drugiego do prawidłowej pracy. Już kilkutygodniowa terapia przynosi doskonałe efekty.

Niepożądane powikłania

Rodzice, którzy zaniedbają stan narządu wzroku dziecka, z całą pewnością będą mieć ogromne wyrzuty sumienia. Należy pamiętać, że zez nie jest tylko wizualnym defektem, ale chorobą oczu, która wymaga natychmiastowej terapii. Zbagatelizowana doprowadzi bardzo szybko do krótkowzroczności, nieostrego widzenia albo podwójnego widzenia. W skrajnych przypadkach zez może stać się nawet przyczyną trwałej ślepoty.

Dzisiaj, kiedy medycy dysponują profesjonalnym i innowacyjnym sprzętem, dzięki któremu w sposób całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny można eliminować całkowicie zeza, wydaje się logicznym, by po zauważeniu pierwszych niepokojących sygnałów, udać się do specjalisty. Zez leczony w początkowym stadium rozwoju zniknie raz na zawsze, nie powodując przykrych następstw.

Share this post:

Recent Posts

Leave a Comment