Naucz dziecko przegrywać – rywalizacja w przedszkolu

Żyjemy w czasach, w których ludzie nastawieni są na konkurencję i rywalizację. Współzawodnictwem zarażamy dzieci. Pierwszym miejscem, w którym one także „stają do zawodów” jest przedszkole. Jak wychowywać dziecko, by umiało przegrywać i od najmłodszych lat nie odczuwało na swoich plecach powiewu „wyścigu szczurów”?

przedszkole kabaty

Rywalizacja w przedszkolu

W przedszkolu dziecko musi dostosować się do nowych warunków i zasad, które rządzą grupą. Z biegiem czasu zaczyna rozumieć, że w grupie trzeba walczyć o swoje, współzawodniczyć i rywalizować. Mimo korzyści płynących z przebywania w grupie, należy pamiętać, że zjawisko rywalizacji jest obecne już w przedszkolu i po stronie rodzica leży to, by nauczyć dziecko zdrowego podejścia do konkurencji i nauczyć je przegrywać.

Współpraca zamiast rywalizacji

Przedszkole Kabaty to etap, na którym dziecko dopiero uczy się rozpoznawać społeczne zachowania i reagować na nie. To także czas dawania odpowiednich wzorców i kształtowania postawy przedszkolaka. Naucz dziecko współpracować i znajdować kompromis, zamiast nastawiać malucha na konkurencję.

Jak uczyć dziecko przegrywania i zdrowego podejścia do konkurencji?

wybieraj zabawy, w których nie ma wygranych i przegranych;

nie porównuj dziecka do innych dzieci;

kształtuj w dziecku postawę radzenia sobie z niepowodzeniami, lękami i zahamowaniami;

nie wmawiaj dziecku, że musi być w czymś lepsze;

stawiaj dziecku cele, które są możliwe do realizacji;

nie chwal dziecka kosztem innych dzieci – nie używaj słów typu: „ten kolega jest gorszy od Ciebie”;

ucz dziecko tolerancji – to, że ktoś nie potrafi czegoś zrobić, nie oznacza, że jest gorszy.

Analizuj z dzieckiem jego aktywności przedszkolne, nie chwal tylko za wyniki, lecz także za dobre postawy wobec innych dzieci. Nie wychowuj dziecka na „czempiona”. Nie podsycaj w dziecku ducha rywalizacji, ponieważ będzie uczyło się „dla ocen”, a nie dla wewnętrznej satysfakcji. Przedszkole Kabaty to miejsce, gdzie maluch na pewno zderzy się z różnymi zachowaniami i osobowościami. Ale możesz pomóc mu odnaleźć się we współczesnym świecie i przygotować je na ewentualne porażki.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment