Kto decyduje się na emigrację? Praca za granicą

Praca za granicą to już powszechne zjawisko. Na opuszczenie rodzinnego kraju w celu szukania pracy decyduje się coraz więcej osób. Niezmiennie, najczęściej obieranymi kierunkami są Zachód i Skandynawia. Przekonajmy się, kto wyjeżdża najczęściej i dlaczego?

Po upadku Żelaznej Kurtyny i dołączeniu Polski do Unii Europejskiej wyjazdy zarobkowe Polaków przybrały na sile. Te dwa wydarzenia przyczyniły się do intensyfikacji zjawiska emigracji. Swobodny przepływ ludzi i kapitału w Unii Europejskiej umożliwił podjęcie legalnej pracy za granicami państwa i zachęcił wiele osób do próbowania swoich sił w państwach członkowskich.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają?

Nadrzędną i najczęstszą przyczyną emigracji jest wysokość zarobków. Polaków do wyjazdów przekonują przede wszystkim wynagrodzenia, które na Zachodzie czy Skandynawii są znacznie wyższe niż w Polsce. Jest to powód, dla którego jesteśmy w stanie poświęcić wszystko – pokonać tysiące kilometrów, zostawić rodzinę, mieszkać w niedogodnych warunkach, pokonać barierę językową itd.

Wśród motywacji do wyjazdów nasi rodacy wymieniają także: niższe podatki, mniej skomplikowany system administracyjny (szczególnie ważny przy zakładaniu własnej działalności za granicą) oraz prestiż związany ze zdobyciem posady w zagranicznej firmie.

Kto wyjeżdża?

Najczęściej na podjęcie pracy za granicą decydują się osoby z wykształceniem podstawowym lub średnim, które mają problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w Polsce. Do tej grupy należą osoby młode, które opuszczają kraj zaraz po ukończeniu szkoły oraz osoby w wieku około 30-40 lat, które posiadają rodziny i chcą podnieść jakość życia w Polsce.

Coraz częściej na emigrację decydują się także specjaliści i osoby z wykształceniem wyższym. W tej grupie znaleźli się lekarze, informatycy, specjaliści IT, graficy. Oprócz lepszych zarobków specjaliści tych branż mają większą szansę na rozwój i podniesienie kompetencji.

Share this post:

Recent Posts

Leave a Comment