Kosmetyki bio – co na to ocena bezpieczeństwa kosmetyku?

Półki drogerii aż uginają się pod ciężarem kosmetyków, których etykiety udekorowane są kwiatowymi motywami i różnego rodzaju zwrotami zapewniającymi ich naturalność i ekologiczność. Jakie produkty można jednak faktycznie uznać za ekologiczne, naturalne i bio? Czy jest to jedynie chwyt marketingowy?

Określenie „bio” spotykane jest w dzisiejszych czasach najczęściej w przypadku żywności. Bardzo często jest przy tym nadużywane, ze względu na dużą popularność naturalnego i proekologicznego stylu życia. W wielu przypadkach określenia bio” czy „eko”używane są także przez producentów kosmetyków. Jak się jednak okazuje, oprócz wymaganej oceny bezpieczeństwa kosmetyku, niewiele wskazuje na inne dostosowanie produktu do norm kategorii naturalnych czy ekologicznych. Jest to związane głównie brakiem stricte określonych regulacji prawnych, mówiących o nazewnictwie danych kosmetyków. W związku z tym produkt może być nazywany „naturalnym” nawet, jeśli jego pochodzenie jest faktycznie naturalne jedynie w 1%.

 

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku, a także jego naturalności, wykonywana jest przez wiele różnych instytucji, co zakończone jest wystawieniem odpowiedniego certyfikatu. Do najbardziej popularnych należy m. in. ECOCERT, Soil Association oraz BDIH. W przypadku każdego z wydanych certyfikatów, różnią się jednak dokładne wymogi, które muszą być spełnione przez produkt. Aby mieć pewien pogląd na wymagane w tym przypadku parametry, warto przyjrzeć się restrykcją dotyczącym kosmetyków typu „bio” według najbardziej znanej organizacji ECOCERT.

 

Certyfikat ECOCERT BIO zostanie wydany tylko, jeśli, oprócz wcześniej wspomnianej oceny bezpieczeństwa kosmetyku, zostaną sprawdzone bardziej dokładne parametry jego produkcji. Aż 95% składu kosmetyku musi być pochodzenia naturalnego, a przynajmniej 95% surowców pochodzenia roślinnego musi być certyfikowana jako ekologiczna. Jednocześnie minimalnie 10% wszystkich składników musi mieć ekologiczność potwierdzoną odpowiednim certyfikatem. Na ocenę kosmetyku wpływać może także sposób jego produkcji, nietestowanie na zwierzętach oraz wpływ procesów technologicznych na środowisko.

 

Ze względu na brak określonych regulacji prawnych, każdy producent może nazwać swój kosmetyk naturalnym, nawet jeśli jest to prawdą jedynie częściowo. Kosmetyki faktycznie ekologiczne i naturalne, rozpoznać można najłatwiej za pomocą szanowanych certyfikatów lub – jeśli mamy odpowiednie pojęcie – na podstawie ich składów.

 

Choć w wielu przypadkach określenia na etykietach produktów kosmetycznych są mało adekwatne, nie można stwierdzić, by zawsze były jedynie chwytem marketingowym. Warto poświęcić więc nieco więcej czasu przeszukując drogeryjne półki w poszukiwaniu odpowiedniego dla nas produktu kosmetycznego.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment