Co robić, gdy dziecko nie chce jeść w przedszkolu?

Przedszkole to nowe miejsce, nowe środowisko i nowe potrawy. Częstym problem jest to, że dziecko, które zaczyna uczęszczać do przedszkola, nie chce spożywać posiłków w nim przygotowywanych. Przyzwyczajone wcześniej do domowej kuchni i konkretnych smaków, odmawia jedzenia obiadów w przedszkolu, marudząc i płacząc. Co zrobić w takiej sytuacji i jak przełamać barierę?

przedszkole językowe kabaty

Po pierwsze musisz ustalić, czy dziecko jest niejadkiem tylko w przedszkolu, czy także w domu. Jeśli nie chce spożywać  obiadów przygotowywanych również przez Ciebie, problem leży głębiej i wymaga szerszej analizy. W takiej sytuacji na pewno nie możesz zmuszać dziecka do jedzenia. Spróbuj nakładać dziecku obiad tak jak sobie (te same składniki, w tym samym ułożeniu na talerzu) i jeść przy wspólnym stole, rozmawiając przy tym na luźne tematy wywołujące pozytywne skojarzenia. Nie zachęcaj dziecka do jedzenia, postaw przed nim posiłek i czekaj. Po paru takich sytuacjach dziecko obserwując zajadających z apetytem obiad rodziców, zacznie także jeść i próbować. To bardzo skuteczna metoda.

Gdy dziecko odmawia jedzenia w przedszkolu

Musisz uzgodnić z dzieckiem, dlaczego nie chce jeść posiłków przygotowywanych w przedszkolu. Być może ktoś zmuszał go do jedzenia, pospieszał lub powiedział coś przykrego w momencie, w którym spożywało obiad. Jeśli znajdziesz przyczynę, to już połowa sukcesu! W takim wypadku zalecamy porozmawiać z wychowawczynią o atmosferze, w jakiej dzieci jedzą posiłki i poprosić, by przez kilka dni obserwowała Wasze dziecko w porze obiadowej. Czasem wystarczy zmiana stolika lub np. zmiana sztućców (może dziecko przyzwyczaiło się do tych domowych i nie potrafi posługiwać się przedszkolnymi).

Możesz przeprowadzić także eksperyment, który polega na tym, że przez jakiś czas dziecko przynosi do przedszkola własne posiłki. Jeśli będzie jadło je normalnie, może oznaczać to, że przedszkolne posiłku mu nie smakują. Jeśli nie będzie chciało jeść także przyniesionego jedzenia, problemem może być otoczenie. Bardziej nieśmiałe dzieci wstydzą się grupy i boją się publicznego spożywania posiłków.

Zachęcaj dziecko i rób „reklamę” przedszkolnemu jadłospisowi. Mimochodem wspomnij w szatni o tym, jak bardzo masz ochotę na kaszę, którą dziś serwują w przedszkolu i jak żałujesz, że nie możesz zjeść takiego obiadu w pracy.

Przede wszystkim nie wolno Ci krytykować dziecka za niejedzenie i porównywać do nich – „popatrz, ile zjadł Tomek, widzisz, jaki jest super” – tego rodzaju zdania są absolutnie zabronione.  Bądźcie cierpliwi – każde dziecko musi przyzwyczaić się do zmiany.

Ważne  – przy wyborze przedszkola postaraj się także przeanalizować jadłospis, który oferuje stołówka. Najlepiej, by posiłki były przygotowywane na miejscu. Przedszkole z własną kuchnią będą wydawały na pewno o wiele smaczniejsze posiłki niż placówki z cateringiem. Jednym z miejsc z własną kuchnią jest przedszkole Świat Dziecka” na warszawskich kabatach –  Przedszkole językowe Kabaty.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment