Choroby tarczycy u dzieci

Choroby tarczycowe nie są diagnozowane tak często u dzieci, jak u osób dorosłych. Nie można jednak stwierdzić, że nie występują wcale. Endokrynolodzy potwierdzają, że mali pacjenci coraz częściej trafiają do ich gabinetów. Zazwyczaj rozpoznaje się u nich niedoczynność albo nadczynność pracy tego gruczołu.

Niedoczynność tarczycy u dziecka

Choć niedoczynność tarczycy występuje u dzieci stosunkowo rzadko, to niepokojących sygnałów nie można bagatelizować. Okazuje się, że niewykrycie tej choroby może spowodować nie tylko zahamowanie prawidłowego rozwoju dziecka, ale również opóźnienie okresu jego dojrzewania, a w skrajnych przypadkach nawet upośledzenie umysłowe.

Niedoczynność tarczycy nie zawsze daje jasne sygnały. Rodzice mogą zauważyć jednak słabe przybieranie dziecka na wadze, problemy ze skórą (staje się szorstka), kłopoty z regularnym wypróżnianiem czy chrypkę podczas mówienia. Niemowlęta, które cierpią na zaburzenia hormonalne z powodu niedoczynności tarczycy, mogą później siadać i później zacząć mówić.

W pierwszej kolejności należy wykonać badania diagnostyczne, czyli badania krwi TSH, ft4 oraz ft3. Rozpoznanie przebiega również poprzez wykonanie usg tarczycy. Warszawa dysponuje gabinetami, w których można wykonać to bezinwazyjne badanie ultrasonografem bezkosztowo, ale należy wtedy uzbroić się w cierpliwość, bo kolejka oczekujących może być naprawdę długa. W przypadku chorób tarczycy u najmłodszych, rodzice bardzo często nie chcą czekać i wykonują usg w gabinetach prywatnych.

Nadczynność tarczycy u dziecka

Nerwowość, nadpotliwość, problemy ze snem, kłopoty z pamięcią i koncentracją uwagi, uczucie przemęczenia. To podstawowe objawy, które mogą wskazywać na występowanie problemu z gruczołem tarczycy. Aby zdiagnozować nadczynność, należy w pierwszej kolejności wykonać badania krwi TSH oraz T3 i T4. Kolejnym badaniem będzie nieinwazyjne usg tarczycy – Warszawa oferuje liczne gabinety, w których takie można wykonać natychmiastowo.

Pamiętajmy, że tarczyca odpowiada za odpowiednią pracę gospodarki hormonalnej. Brak właściwego leczenia może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju dziecka, a także trwałych zmian w jego organizmie.

Share this post:

Recent Posts

Leave a Comment